لوله پلی پروپیلن

ساخت وبلاگ

ملاحظات طراحی  لوله پلی پروپیلن :

لوله پلی پروپیلن نسلی جدید و ارتقا یافته از لوله های پلاستیکی در صنایع مختلف می باشد. این نوع از لوله ها دارای مزایای بیشماری می باشند. بر اساس زنجیره پلیمری لوله پلی پروپیلن به انواع مختلفی تقسیم می گردد. لوله پلی پروپیلن رندوم محبوبیت بهتری دارد.

هنگام طراحی سیستم لوله کشی پلی پروپیلن رندوم  PP-R، مهم است که از ویژگی های منحصر به فرد آنها مانند فیزر چند لایه (MF) برای کنترل انبساط، انتخاب مناسب SDR، اتصالات فیوژن، مقاومت در برابر ضربه و شیمیایی و عایق صدا آگاه باشید.

تعیین سازگاری لوله پلی پروپیلن :

اولین قدم این است که تأیید کنید که لوله پلی پروپیلن یک انتخاب ماده قابل قبول برای یک برنامه خاص است. در حالی که لوله‌های PP-R برای کاربردهای متنوعی مناسب هستند، هنوز ملاحظات شیمیایی، فشار و دما دارند که باید به منظور محدود کردن خطر نشت به آنها توجه شود. عملکرد خارج از پارامترهای ایمنی ارائه شده توسط تولید کننده لوله پلی پروپیلن می تواند طول عمر لوله را کاهش دهد. مهندسان با تطبیق کاربرد مورد نظر سیستم با پارامترهای کاربردی ارائه شده در اسناد سازنده، می توانند اطمینان حاصل کنند که لوله های پلی پروپیلن برای چندین دهه دوام خواهند داشت. سیستم‌های بخار، سیستم‌های گاز، سیستم‌های آب با دما و فشار بالا، یا سیستم‌هایی با سطوح بالای مواد شیمیایی تهاجمی خاص احتمالاً برای استفاده با PP-R مناسب نیستند. تولیدکنندگان ارزیابی مناسبی را ارائه می دهند و تأیید می کنند که در صورت وجود کدام یک از محصولات برای استفاده نهایی مورد نظر مناسب است.

در برخی از کاربردها، لوله پلی پروپیلن ( PP-R ) ممکن است به اندازه یک لوله کشی یا تاسیسات گرمایشی معمولی دوام نیاورد، اما ممکن است نسبت به برخی از لوله های دیگر بادوام تر باشد.  برخی از تولیدکنندگان در این محیط‌های سخت‌گیرانه‌تر، راهنمایی‌هایی درباره این برنامه‌ها و انتظارات عملکرد ارائه می‌کنند.

انتخاب لوله کشی مناسب برای کاربری شما :

اگرچه انواع لوله های پلی پروپیلن PP-R ویژگی های مشابهی دارند، اما برای استفاده در برنامه های خاص مهندسی شده اند. انتخاب سیستم صحیح برای برنامه کاربردی، عملکرد را به حداکثر می رساند و هزینه های مواد را به حداقل می رساند.

به عنوان یک قاعده کلی، لوله پلی پروپیلن سبز رنگ باید برای کاربردهای آشامیدنی و غذایی استفاده شود، در حالی که لوله آبی با ضخامت متوسط ​​برای گرمایش و سرمایش، هوای فشرده و انواع کاربردهای صنعتی استفاده می شود. لوله بنفش برای استفاده در سیستم های ذخیره آب و آب طوفان و سیل و ... در نظر گرفته شده است. برای کاهش انبساط خطی، فقط باید از لوله های پلی پروپیلن چندلایه سریعتر در کاربردهای گرم یا سرد استفاده کرد.

یکی از تولیدکنندگان استفاده از نازک ترین لوله های پلی پروپیلن دیواره ای را توصیه می کند که درجه حرارت و فشار مورد نیاز سیستم را برآورده می کند. پارامترهای عملیاتی توصیه شده توسط سازندگان معمولاً حاوی یک فاکتور ایمنی قابل توجه است.

تعیین کارایی لوله پلی پروپیلن :

R-value طبیعی و فاکتورهای اصطکاک کاهش یافته از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند زیرا میزان انرژی مورد نیاز برای عملکرد سیستم را کاهش می دهند. با برنامه ریزی و مهندسی دقیق، می توان از استانداردهای عملکرد موجود فراتر رفت و کارایی یک سیستم را به حداکثر رساند.

لوله های پلی پروپیلن کوپلیمر رندوم دارای ضریب جریان بالایی هستند و در طول زمان در اثر خوردگی دچار افت جریان نمی شوند. با این حال، برای برخی از محصولات، تفاوت در قطر داخلی باعث می شود که محاسبات جریان به طور خاص برای لوله PP-R انتخاب شده انجام شود. اطلاعات مربوط به نرخ جریان، سرعت جریان و افت هد از طریق اتصالات می تواند توسط سازنده لوله پلی پروپیلن ارائه شود.

ادغام لوله پلی پروپیلن با سایر سیستم ها :

هنگام ادغام لوله پلی پروپیلن با سیستم های دیگر، مهم است که اطمینان حاصل شود که پارامترهای عملیاتی PP-R به مواد دیگر آسیب نمی رساند یا برعکس. توجه داشته باشید که حتی اگر لوله پلی پروپیلن PP-R با ماده شیمیایی در حال حمل و نقل سازگار باشد، سایر مواد موجود در سیستم ممکن است سازگار نباشند. قبل از نصب، اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت های سیستم با سیال حمل شونده سازگار هستند. در حالی که لوله پلی پروپیلن برای محافظت در برابر خوردگی نیازی به درمان ندارد، فلزات آهنی در سیستم این کار را انجام خواهند داد. لوله پلی پروپیلن را با سیستم های لوله کشی دیگر در شرایطی که باعث خرابی سیستم دیگر می شود، ادغام و ترکیب نکنید.

هنگامی که استفاده گسترده از لوله های مسی در ارتباط با PP-R وجود دارد، باید مراقب بود که شرایط عملیاتی باعث انحلال یا خوردگی مس نمی شود. تولیدکنندگان توصیه می کنند دستورالعمل های انجمن توسعه مس را برای اندازه، دما و سرعت جریان در سیستم هایی که از لوله های مسی و PP-R استفاده می کنند، دنبال کنید. لوله مسی نباید در سیستم های آب گرم خانگی با لوله های PP-R چرخش مجدد استفاده شود.

برنامه ریزی :

همه اتصالات فیوژن به مقدار مشخصی فضا و تحرک در اطراف هر مفصل نیاز دارند. مقدار فضای مورد نیاز برای عملکرد ماشین فیوژن بسته به سازنده و نوع ماشین متفاوت است. بهتر است هنگام برنامه ریزی نصب، تأیید کنید که فضای کافی برای کار کردن دستگاه وجود دارد.

گسترش شعله / دود در لوله پلی پروپیلن :

سیستم های لوله کشی پلی پروپیلن در طی احتراق محصولات جانبی سمی تولید نمی کنند. در یک آتش سوزی کاملاً توسعه یافته، PP-R گاز دی اکسید کربن و بخار آب تولید می کند. در یک آتش سوزی توسعه نیافته، ممکن است مقادیر کمی مونوکسید کربن تولید شود، اما این امر در همه مواد قابل احتراق از جمله چوب و کاغذ رایج است. بسیاری از قوانین ساختمانی سمی بودن دود تولید شده را در نظر نمی گیرند بلکه فقط بر حجم و کدورت دود تمرکز می کنند. بنابراین، مهم است که فقط لوله هایی را نصب کنید که الزامات کد محلی را برآورده کند. برای الزامات کد بسیار دقیق، به مهندسان توصیه می‌شود که برای تولید لوله پلی پروپیلن  PP-R سازگار با کد با سازندگان لوله پلی پروپیلن  مشورت کنند.

فضای پلنوم :

هنگام نصب لوله پلی پروپیلن PP-R در یک فضای پلنوم، ملاحظات خاصی برای رعایت قوانین ساختمان برای محدودیت های شعله و دود باید در نظر گرفته شود. اطلاعات مربوط به گزینه های دارای رتبه بندی Plenum را می توان در کاتالوگ تولید کنندگان یافت.

نصب لوله پلی پروپیلن در فضای باز :

هنگامی که لوله پلی پروپیلن PP-R در خارج از منزل نصب می شود، با قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید، باید از تابش اشعه ماوراء بنفش محافظت شود زیرا اشعه ماوراء بنفش می تواند به زنجیره های پلی پروپیلن در طول زمان آسیب برساند و آنها را ضعیف کند. تولیدکنندگان می توانند راهنمایی هایی در مورد راه حل های حفاظتی مانند پوشش ها و رنگ ها ارائه دهند.

تراست مسدود کردن :

به دلیل استحکام ذاتی و یکپارچگی اتصالات ذوب شده، انسداد تراست مورد نیاز نیست. لنگرها ممکن است در جایی که لوله مدفون وارد پی ساختمان یا مکان های دیگر می شود برای به حداقل رساندن حرکت لوله ضروری باشد.

توقف آتش :

پلی پروپیلن یک ماده قابل احتراق است و باید به این مسئله اندیشید و راه هایی برای نصب ایمن و دور از محیط های آتش زا در نظر گرفته شود. به طور کلی، هنگام نفوذ به یک مجموعه دارای درجه آتش، باید از توقف آتش استفاده شود. بسیار مهم است که مسائل مربوط به توقف آتش در مراحل اولیه طراحی و ساخت یک پروژه مورد توجه قرار گیرد. برای لیست فعلی تولیدکنندگانی که محصولات خود را برای استفاده در سیستم های لوله کشی پلی پروپیلن PP-R آزمایش و فهرست کرده اند، با یک تولید کننده لوله پلی پروپیلن با تجربه مشورت کنید.

حفاظت از سیستم لوله پلی پروپیلن : اجازه دادن به پمپ برای کارکرد طولانی مدت با دبی صفر می تواند منجر به دمایی فراتر از دمای توصیه شده شود. به مهندسان توصیه می شود که یک سیستم حسگر ارائه کنند که در مورد دمای بیش از 180 درجه فارنهایت هشدار دهد، یک شیر فشار و دما به صورت خودکار در تخلیه پمپ، یا یک اقدام پیشگیرانه مشابه برای این مورد تعبیه می بایست گردد.

جداسازی ارتعاش :

PP-R می تواند ارتعاشات کوچک را جذب کند، بنابراین اگر لوله پلی پروپیلن دارای تحرک محدودی در دو طرف پمپ باشد، نیازی به جداسازی نیست. لوله PP-R که با سرعت 10 فوت بر ثانیه جریان دارد، صدای کمتری نسبت به لوله مسی با سرعت 5 فوت بر ثانیه ایجاد می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با الزامات طراحی و نصب انواع لوله پلی پروپیلن با همکاران بنده در گروه صنعتی پایپ گستر تماس حاصل فرمایید.

تولیدات صنعتی...
ما را در سایت تولیدات صنعتی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : پایپ گستر pipegostarrr بازدید : 266 تاريخ : سه شنبه 30 فروردين 1401 ساعت: 14:18