تولیدات صنعتی

ساخت وبلاگ

نحوه انتخاب لوله پلیکای با کیفیت :

در اینجا نکاتی را برای خرید لوله پلیکا یا همان لوله پی وی سی با کیفیت بیان می نماییم. اکثر خانه ها هنگام تزئین و سیم کشی از لوله پلیکا مدفون استفاده می کنند. این روش باید ضد شعله باشد. بسیاری از مالکان لوله های نازک پلاستیکی معمولی را می خرند زیرا قیمت لوله های PVC  در هر متر بالاتر از لوله های معمولی است. اگر سیم برق به چنین لوله ای دچار اتصالی گردد، نقش محافظت در برابر آتش را بازی نمی کند. چوب، پارچه و سایر مواد قابل اشتعال اغلب به طور گسترده در داخل خانه استفاده می شود. آنها اغلب بدون حفاظت در برابر آتش استفاده می شوند. یک کلید الکتریکی نامناسب در اتاق با یک کابینت یا قاب تزئینی مهر و موم شده است. اینها خطرات آتش سوزی پنهان هستند. لوله تامین آب سخت پلی وینیل کلراید یا همان لوله پلیکا به اختصار لوله تامین آب PVC-U نامیده می شود. با استفاده از رزین وینیل کلراید به عنوان ماده اولیه اصلی، ترکیبی از افزودنی های خاص و اکسترودرها تولید می شود. با این حال، برای اطمینان از بهداشت، استفاده از پودر رزین PVC بهداشتی با مقدار باقیمانده وینیل کلرید (VCM) و یک سیستم پایداری حرارتی غیر سمی یا کم سم (قلع آلی یا محتوای سرب کم) ضروری است. . VCM سرطان زا است. رزین PVC معمولی بهداشتی در کشور ایران و اسیایی، دارای مقدار VCM باقی مانده 5×10-6 یا کمتر است. سرب یک سم تجمعی است که اثرات خاصی بر سلامت نوزادان (زیر 6 سال)، جنین و زنان باردار دارد.  برخلاف PVC-U، مقاومت فشار لوله تامین آب PVC-U نشانگر مکانیکی اصلی است. عواملی وجود دارد که بر عملکرد فشار لوله پلیکا و همچنین مواد خام و عناصر فرمول تأثیر می گذارد. در عین حال، پارامترهای فرآیند باید در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، فاصله بین پیچ اکسترودر و تانک نباید خیلی زیاد باشد. عرضه بیشتر و انقباض بزرگتر؛ فرمول های منطقی طراحی کنید، پارامترهای منطقی فرآیند مربوطه را متوقف کنید و درجه پلاستیک سازی را از 60٪ تا 70٪ کنترل کنید.

اگرچه لوله تامین آب PVC-U خود نسبتاً سفت و سخت است، مقاومت آن در برابر فشار در دمای پایین بسیار عالی است و فشار حقوی لوله پلیکا در 20 درجه سانتیگراد می تواند از بیشترین مصرف آب فراتر رود. با این حال، مقاومت فشار در دمای بالا بسیار کمتر است. بنابراین فقط در سیستم های لوله کشی آب سرد یا گرم زیر 45 درجه سانتی گراد استفاده از لوله پلیکا مجاز است.

مواردی که هنگام استفاده از لوله پلیکا باید مراقب آنها بود عبارتند از :

روش اتصال لوله آبرسانی UPVC همانند روش اتصال لوله زهکشی بوده و عموماً از چسب استفاده می شود. انتخاب لوله های پلیکای آب UPVC باید بر جنبه های زیر متمرکز باشد :

1. کاربر ابتدا بررسی ماکروسکوپی ظاهر و اندازه را انتخاب می کند. به عنوان مثال، می توانید مقایسه کنید که آیا می توان ضخامت دیوار را در جهت محیطی به طور متوسط تغییر داد، آیا ضخامت دیوار به اندازه کافی ضخیم است و غیره.

2. برای تایید اصل باید به گزارش تست خط لوله و گزارش تست شاخص سلامت آن مراجعه کنید.

درباره لوله پلیکا بیشتر بدانید :

لوله های پی وی سی جزو مصالح ساختمانی هستند که برای زهکشی و خطوط لوله حمل و نقل مانند خطوط لوله فاضلاب، خطوط لوله برق و خطوط لوله مهندسی عمران استفاده می شوند. ساخته شده از پلی وینیل کلراید می باشد و قیمتی سبک و مناسب دارد. کار با لوله پلیکا آسان است و به عنوان یک ماده برای مبتدیان DIY محبوب است.

علاوه بر لوله پلیکا فاضلاب ، یک لوله پلی وینیل کلراید سخت برای تامین آب وجود دارد.

لوله های PVC برای حمل و نقل عمومی سیالات معمولاً در DIY استفاده می شوند. دو نوع لوله PVC برای حمل و نقل عمومی سیالات وجود دارد: VP (لوله عمومی / دیوار ضخیم) و VU (لوله دیوار نازک).

لوله پلیکای VP (لوله دیوار ضخیم): برای اتصال سیستم آبرسانی که فشار پمپ در آن اعمال می شود استفاده می شود.

لوله پلیکای VU (لوله دیوار نازک): برای لوله های زهکشی استفاده می شود.

علاوه بر این، دو نوع لوله سخت PVC برای تامین آب وجود دارد، VP و HIVP.

پلی وینیل کلراید چیست؟

پلی وینیل کلراید که ماده ای از لوله های پی وی سی است، یکی از رزین های مصنوعی (پلاستیک) است که به آن پی وی سی (پلی وینیل کلراید) نیز می گویند. به طور کلی به آن وینیل کلرید، وینیل و غیره می گویند.

مزایای لوله پلیکا (پلی وینیل کلراید ) :

 • لوله پلیکا ( PVC )عملکرد بسیار خوبی دارد و در زندگی ما بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ضدآب هستند
 • مقاوم بالا در برابر اسید
 • مقاومت قلیایی بالا
 • مقاومت در برابر حلال
 • بازدارنده شعله
 • عایق برق
 • توانایی آب و هوا
 • انعطاف پذیری
 • فساد کمتر (ماندگاری 50 سال یا بیشتر)
 • می تواند مقدار مشخصی از ضربه را تحمل کند
 • رنگ آمیزی آسان
 • قیمت پایین است زیرا گاز کلر یک ماده خام ارزان است.

معایب لوله پلیکا ساخته شده از مواد پلی وینیل کلراید :

از طرفی لوله پلی وینیل کلرید ایراداتی نیز دارد. لوله های پی وی سی موادی نیستند که بتوانند وزن را به عنوان ساختار تحمل کنند زیرا هدف انتقال سیال است.

 • به حلال های آلی حساس است
 • مقاومت حرارتی کم و محدوده دمای عملیاتی باریک است.
 • مقاومت ناکافی در برابر ضربه
 • رنگ لوله پی وی سی خاکستری، آبی تیره و زرشکی می باشد. نقطه ضعف داخلی این است که فضای ارزان با حس پلاستیکی دارد.

فرآیند تولید لوله پی وی سی:

 • ایجاد یک طرح
 • مواد را آماده کنید
 • برش لوله
 • مونتاژ
 • رنگ آمیزی

قطر، ضخامت و وزن لوله های پی وی سی :

 • VP (لوله ضخیم)
 • قطر بیرونی: 18-318 میلی متر
 • وزن: 174 گرم - 21962 گرم در متر
 • ضخامت: 2.2 تا 15.1 میلی متر (با بلبرینگ)
 • VU (لوله دیوار نازک)
 • قطر بیرونی: 48 میلی متر تا 835 میلی متر
 • وزن: 413-93781 گرم در متر
 • ضخامت: 1.8 تا 23.9 میلی متر (با بلبرینگ)

قطر چاپ شده روی لوله پلیکا "قطر اسمی" است. به عنوان مثال، نازک ترین استاندارد برای VP قطر 18 میلی متر است، اما اگر یک VP با قطر 18 میلی متر می خواهید، باید قطر اسمی 13 میلی متر را انتخاب کنید.

برش لوله پلیکا :

لوله های پی وی سی را می توان به راحتی با اره برش داد. همچنین، برخی از فروشگاه های لوازم خانگی ممکن است این برش ها را انجام دهند، بنابراین بهتر است بپرسید. برای کسانی که می گویند "برش لوله پلیکا با اره برای من سخت است" خرید "لوله بر مخصوص" را که در فروشگاه های لوازم خانگی به فروش می رسد توصیه می کنم.

اتصال لوله های پی وی سی :

لوله های پی وی سی و اتصالات لوله پی وی سی اشکال مختلفی دارند. لوله های پی وی سی و اتصالات آن دارای قطرهای متفاوتی می باشند، بنابراین اتصالاتی را انتخاب کنید که با قطر لوله مورد استفاده شما مطابقت داشته باشد.

اتصال عمودی برای گوشه ها استفاده می شود. همچنین به عنوان آرنج شناخته می شود.

اتصال Y شکل که برای گوشه ها استفاده می شود.

یک قطعه دیسکی شکل که لوله های پی وی سی را روی کف و تخته ها محکم می کند.

اصولاً لوله های پلیکا را با استفاده از پیچ یا چسب وصل کنید. برای مبتدیان روش استفاده از چسب ساده و توصیه می شود. هرگونه گرد و غبار یا رطوبت روی سطح چسب را پاک کنید. ناحیه مورد نظر را خراش دهید. روی لبه آن چسب بزنید تا صاف شود. حدود 25-30 میلی متر را وارد کنید، آن را برای حدود 10 ثانیه قرار دهید و محکم ببندید.ترفند این است چسبکاری لوله پلیکا این است که سریعا لوله ها را در داخل یکدیگر قرار دهید شوید. اگر چند دقیقه بماند، چسب خشک می شود و می چسبد. برای ایمن بودن، بهتر است بگذارید چند ساعت خشک شود.

رنگ آمیزی لوله های پی وی سی :

رنگ آمیزی لوله های پی وی سی و پی وی سی راحت تر از لوله های معمولی است.

پی وی سی در برابر رنگ های حلال آلی (نوع تینر و غیره) آسیب پذیر است و لوله ذوب می شود، بنابراین از رنگ های مبتنی بر آب استفاده کنید. اگر می خواهید یک پوشش یکنواخت داشته باشید، آن را دو بار اعمال کنید. رنگ های محبوب برای رنگ آمیزی لوله های پی وی سی مشکی و نقره ای است. با استفاده از رنگ قدیمی روی آن می توانید حس صنعتی تری ایجاد کنید.

لوله پلیکا چه ویژگی هایی دارند؟

1. سبک وزن، حمل و بارگیری آسان

لوله پی وی سی بسیار سبک و آسان است، در حین ساخت و ساز و حمل و نقل این مسئله موجب کاهش هزینه های مربوط به نیروی کار می گردد.

2. مقاومت شیمیایی عالی

لوله پی وی سی دارای مقاومت اسیدی، قلیایی و خوردگی ملایم مناسب برای صنایع شیمیایی است.

3. مقاومت سیال کم

دیواره های لوله پلیکا صاف بوده و مقاومت سیال کمی دارند. ضریب زبری آن تنها 0.009 است که نسبت به سایر لوله ها کمتر است. در همین جریان می توان قطر لوله پی وی سی را کاهش داد.

4. استحکام مکانیکی بالا

مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر فشار خارجی و مقاومت در برابر ضربه لوله های PVC بسیار خوب است و آنها را برای مهندسی لوله در شرایط مختلف مناسب می کند.

5. عایق الکتریکی خوب

لوله های پلیکا غنی از عایق الکتریکی عالی، مناسب برای سیم و کابل و سیم کشی لوله در ساختمان هستند.

6. بدون تأثیر بر کیفیت آب

لوله های پلیکا بر کیفیت آب تأثیر نمی گذارند و با آزمایش های انحلال ثابت شده اند که لوله های خوبی برای تامین آب هستند.

7. ساختار ساده

ساخت اتصالات لوله پی وی سی سریع و آسان است، بنابراین هزینه ساخت پایین است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با لوله پلیکا به وب سایت پایپ گستر مراجعه نمایید.

تولیدات صنعتی...
ما را در سایت تولیدات صنعتی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : پایپ گستر pipegostarrr بازدید : 178 تاريخ : سه شنبه 20 ارديبهشت 1401 ساعت: 21:10